Dnes trochu technických detailů

06/12/2020

Na stavbě seniorského bydlení jsme i přes další vládní omezení ve fungování ekonomiky zvládli vše bez významnějších dopadů. Hlavně díky všem našim partnerům a kolegům. Dokončili jsme montáže oken a balkonových dveří ve všech apartmánech a nyní se nám Štěpánka schovala za fasádní lešení. U budov A a B byl na velké části fasádních ploch proveden kontaktní zateplovací systém. Zvolili jsme zateplení z minerální vlny o tloušťce 240 mm. Všechny budovy Resortu Štěpánka tak svým kvalitním opláštěním splňují energetickou třídu A. Abyste měli srovnání, tak u dnešních novostaveb určených k bydlení (provedených v obdobném konstrukčním systému) se obvykle aplikuje tepelná izolace v tloušťce 180 až 200 mm.

Nezaostává ani realizace tepelného a vodotěsného pláště u vodorovných střech. Tady jsme využili chytrého řešení: provedenou první vrstvu konstrukce střechy (sloužící jako parotěsnou zábranu) jsme mohli využít i jako provizorní vodotěsnou izolaci napojenou na svislé svody, dále v přízemní či podzemní části budov napojené na dokončený systém odvodnění.

Tímto jsme si připravili potřebné podmínky pro instalaci provizorního vytápění budov pomocí tří topidel KT 130, pro každou budovu jedno topidlo. V topení budeme pokračovat po celou zimu, abychom zajistili plynulost stavebně-montážních prací uvnitř všech budov resortu. Za zmínku stojí úctyhodný výkon celkem 300 KW u tohoto provizorního vytápění, který je obdobný jako výkon konečného vytápění celého areálu seniorského bydlení Štěpánka.

Byť to zvenku nevypadá, velkého pokroku ve výstavbě jsme dosáhli uvnitř všech budov, kde v rámci možností a kapacit probíhá proudová výstavba. Jedno navazuje vzápětí na druhé, předchozí dokončené. Na stavbě nyní pracuje až kolem 85 lidí.

Máme radost, že ve velké části budov již proběhla montáž páteřových svislých a vodorovných rozvodů vody, kanalizace, topení a vzduchotechniky. Vše se podařilo prostorově skvěle zkoordinovat i přes neskutečně subtilní instalační šachty.   

Provádění vnitřních nenosných příček  máme taky za sebou a musíme říct, že apartmány i po všech vyzdívkách působí pořád dostatečně vzdušně. U většiny bytů v budově A a B a částečně i v budově C jsme dokončili všechny pod-omítkové instalace (elektroinstalace a další slaboproudé rozvody). Takže můžeme v apartmánech i ve společných prostorách dělat vnitřní sádrové omítky.

Pozadu nejsme ani s výtahy. KONE provádí kompletní montáže v budově A a B včetně výtahových strojů, vodících prvků, kabin a osazování výtahových dveří v jednotlivých patrech.

A na závěr něco, co by vás mohlo hodně zajímat. Ve velké části koupelen budovy A a B jsme dokončili izolace a instalace podlahového vytápění vč. lité betonové vrstvy pod dlažbu. Věřili byste, že jediná koupelna zahrnuje instalaci kolem 47 m topného potrubí? V obytné místnosti je do podlahy uloženo dokonce až 225 m topného potrubí PE-RT dimenze 16x 2mm bez jediného spoje a vše ukončeno v pěkně řemeslně vyvedeném rozdělovači.

Podlahovým topením neobjevujeme nic nového, už staří Římané se před více jak dvěma tisíci lety těšili z výhod tepla v podlaze. Důvodů, proč jsme zvolili podlahové topení i přes to, že jeho pořizovací náklady jsou oproti klasickým radiátorům vyšší, máme hned několik:

  • Budoucí významně nižší provozní náklady – podlahové topení vyžaduje nižší vstupní teplotu topné vody. Pro pocit optimální tepelné pohody v místnosti by tak měla stačit v průměru až o 2 °C nižší teplota. Každé snížení teploty o 1 °C vede ke snížení celkových nákladů až o 6%.
  • Žádné víření vzduchu - teplo se odevzdává z podlahového topení sáláním a nevyžaduje utírání prachu ani žádnou jinou běžnou údržbu.
  • Žádné nároky na prostor v místnosti – majitel bytu má volnou dispozici pro jakékoli budoucí zařízení nábytkem.
  • Stejnoměrná teplota v celé místnosti.
  • Lepší vlhkost vzduchu – optimálnější řešení z hlediska relativní vlhkosti vzduchu v místnosti (určitě si ještě vzpomínáte, jak jsme neustále doplňovali vodu do zvlhčovačů na radiátorech).

Naše seniorské bydlení tak dostává každým dalším měsícem určitější podobu. Zároveň vás ujišťujeme, že všemu věnujeme náležitou pozornost a péči.

Hezké prosincové dny přeje realizační tým seniorského bydlení Štěpánka

Dnes trochu technických detailů
Aktuality - výpis všech
Chcete se zeptat na podrobnosti?Domluvte si s námi schůzku

Jsme si vědomi, že rozhodnutí o novém bydlení je pro vás důležitým životním krokem. Proto vám rádi odpovíme na jakékoliv dotazy.
Těšíme se na vás.