Letošní vánoce už v novém domově

10/02/2021

Naši družstevníci mají za sebou poslední vánoce ve “starém” bydlení. Ty letošní vánoční svátky už budou v novém. Při této příležitosti jsme se zeptali na názory pana Otakara H., který s manželkou patří k členům našeho družstva, a který to na Štěpánku v rámci stěhování bude mít opravdu hodně daleko. Pro něj i jeho manželku bude letošní stěhování obrovskou změnou po 46 letech.

Proč jste se rozhodli pro nový domov tak daleko od svého bydliště?

OH: Měli jsme jeden hlavní praktický důvod. Naše stávající bydlení není bezbariérové, a tak jsme v našem bližším i vzdálenějším okolí hledali možnosti bezbariérového bydlení splňujícího určitou kvalitu a cenu, možnosti služeb a hlavně, že nebudeme jako nájemníci v područí nějakého vlastníka. Když už jsme si začali myslet, že podobné vysněné bydlení v rámci ČR nenalezneme, jakožto rodáka z Mladoboleslavska mě napadlo, podívat se na situaci i tam. A narazil jsem na seniorské bydlení 'Štěpánku'. Musím říci, že vše veřejně prezentované na mne zpočátku působilo až neuvěřitelně pohádkově, proto jsme s manželkou byli velmi nedůvěřiví, dlouho to zvažovali, vše prověřovali a hodnotili. Naše rozhodování pak usnadnili i lidé, co stojí za tímto projektem a kteří tím projektem žijí, co již v minulosti dokázali, jejich lidské hodnoty, jednání na rovinu a to, že vše plní i v této covidové době. A věříme, že to tak bude i nadále.

Přestěhováním přece jen přerušíte roky budované vazby s přáteli a nejbližším okolím, jak jste na to připraveni?

OH: Ani já, ani manželka jsme v té produktivní části života neměli problém se v souvislosti se zaměstnáním občas nakrátko přemisťovat. Novou nadcházející situaci nám usnadní i to, že mám na okrese Ml.Boleslav stále ještě i přátele a kamarády ze základní i střední školy. No a přímo doma v novém bytě nám "staré minulé časy" bude m.j. připomínat náš již více než sto let starý, ale pořád (pro staromilce) pohledný i funkční "obývákový" nábytek - poctivá to zakázková ruční práce truhlářského (po moravsku stolařského) mistra.

Občas se říká, že někdy je lepší dvakrát vyhořet, než se jednou stěhovat. Jak Vy to vidíte?

OH: Člověk se v určitém věku obklopuje již jen věcmi, které nezbytně potřebuje a které mu dělají radost. Tak snad toho na stěhování nebudeme mít tak mnoho. Předpokládáme, že kuchyňskou linku, šatní skříně s úložným prostorem, případně i jiný nábytek si budeme moci objednat z nabídky vašeho partnera na interiérové vybavení a to budeme moci skloubit s našimi stávajícími kousky nábytku. Současně doufáme, že i na určité do-zařízení budou v místě k mání na objednání řemeslníci?

BD: Jaká bude dostupnost určitých kvalitních řemeslníků pro úplně individuální řešení zařizování v říjnu, listopadu a prosinci, je nyní velmi těžké odpovědět, protože neznáme poptávku. Očekáváme, že námi vybraný partner, který může dodávat kuchyňské linky a vestavěné šatní skříně na základě smluvního vztahu s jednotlivými družstevníky, bude umět uspokojit i jiné individuální požadavky jednotlivých klientů.

Současně taky víme, že někteří družstevníci si interiér budou chtít zařizovat naprosto individuálně od vypracování návrhu až po realizaci skrze své rodinné kontakty. I my máme takového rodinného partnera na realizaci v záloze pro případ opravdu nejvyšší nouze.

Co ještě od Mladé Boleslavi očekáváte kromě pěkného bydlení?

OH: Z mládí si pamatuji, že Mladá Boleslav byla vždy známá svým čilým kulturním i sportovním životem. Věřím tomu, že i v dnešním seniorském věku si dokážeme vybrat jak z nabídky kulturní, tak že i dokáži pokračovat v seniorských aktivitách sportovních, které jsem s oblibou v rámci 'Sportovních her seniorů ČR' provozoval na opačném konci republiky. A jsem přesvědčen o tom, že další podobní zájemci (muži i ženy) se postupně naleznou i v našem budoucím družstevním areálu!

Děkujeme pěkně za krásné povídání a „držíme si všichni dále obě pěsti“.

Letošní vánoce už v novém domově
Aktuality - výpis všech
Chcete se zeptat na podrobnosti?Domluvte si s námi schůzku

Jsme si vědomi, že rozhodnutí o novém bydlení je pro vás důležitým životním krokem. Proto vám rádi odpovíme na jakékoliv dotazy.
Těšíme se na vás.